19 Mayıs 1919 un 101. yıl kutlaması için Siyasi partiler, Platformlar ve Topluluklarca hazırlanmış bildiri…

Sharing is caring!

Adobe Systems

Aziz ve Büyük Milletimize,

‘’1919 senesi Mayıs’ının 19. günü Samsun’a çıktım…’’

Mustafa Kemal Atatürk Nutuk’u bu cümleyle başlatmıştır ve başka bir tarihte, “Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk safhasıdır. 19 Mayıs, kökleri tarihin en eski çağlarına uzanan Türk ulusunun gençleşmesinin simgesidir.” dediği bu günü sembolik doğum günü olarak işaret etmiştir. 

19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğumuna giden yolda başlayan milli kurtuluş mücadelesinin önemli dönüm noktalarından biridir, kurtuluşun meşalesinin yakıldığı yerdir. 19 Mayıs 2020 ise Atatürk’ün umudum dediği gençlere armağan ettiği, bayram olarak kutlanan 19 Mayıs’ın “101. Yılı”dır. 

Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı olan bu günü, Atatürk’ün de ifade ettiği gibi “genç fikirli” olanlar için yeniden uyanma, cumhuriyete, kurucu değerlere, bağımsızlığa sahip çıkma günü olarak kutluyor, değerlendiriyoruz. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı tüm ulusumuza kutlu olsun.

Cumhuriyetimizin 100. yılına yaklaştığımız bu günlerde, 1923 de sınırları çizilen muasır medeniyet hedefinden, bağımsızlıktan, kurucu değerlerden çok uzağa düştük. Her geçen gün kötü yönetimlerin girdabında halkın refah içinde yaşama hedefi, özgürleşme ve gelecek hayalleri zora giriyor. Geleceğe bırakmamız gereken doğal ve tarihsel değerler bilinçli bir süreçle ranta kurban edilip yok ediliyor.

Demokrasimiz referandumların ardından tek adam rejimine evrilmiş, Büyük Millet Meclisimiz, her şeyin üzerinde güç olma ve “Büyük”lük tanımını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Hükümet milletin iradesinin zemini meclisten değil saraydan çıkmakta, meclise hesap vermemektedir.

Yokluk ve yoksulluk halkın kaderi gibi sunulmakta, israf, devlet yönetimine bir virüs gibi yapışıp çoğalarak halktan ayrı elitler, seçkinler, türedi zenginler yaratmaktadır. Halk yoksulluğun pençesinde çöplerden yiyecek arama dönemine gelmiştir, bu safha devletimiz ve milletimizin geleceği için tehlike oluşturacak seviyeye ulaşmıştır.

Siyaset, iktidarı ve her şeyi elinde tutan güçle, ona mecliste yancılık eden muhalefet arasına sıkışmış, her geçen gün çözümsüzlük, inat, çatışma, kavga üremekte ama halkın sorunlarına çare üretilememektedir.

İşte böyle bir ortamda halkın geleceği, devletin varlığını sürdürebilmesi, demokrasinin ve tüm kurumlarının, kuvvetler ayrılığına dayanacak ve parlamentodan çıkacak şekilde yeniden inşası süreci milletimiz, devletimiz için hayati önem taşımaktadır. 

Bu süreçte aşağıda imzası bulunan siyasi partiler, platformlar ve topluluklar olarak sorumluluk almaktan çekinmeyeceğimizi, birlikte ve ortak bir zeminde hareket edecek koşulları oluşturarak, halkın geleceği, refahı ve mutluluğu için çalışacağımızı, 19 Mayıs 1919 un 101. yılında ilan etmekten gurur duyuyoruz.

19 Mayıs 1919 da yanan bağımsızlık meşalesini asla söndürmeyeceğiz. Bağımsızlık ve demokrasi hedefimizde, milletimizin iradesinin tek zemini meclis olarak görmekten asla vazgeçmeyeceğiz.

Türkiye Büyük Millet Meclisinden alınan tüm yetki ve iradenin geri verileceği, kurucu değerlerle ekonominin, demokrasinin inşa edileceği güne kadar mücadele edip çalışacağız.

 Milletimizi bu kutlu yolda birlik olmaya, meclisine, topraklarına, geleceğine korkmadan sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bu özel günde kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk, tüm şehitlerimiz ve emeği geçenleri saygı ve rahmetle anıyoruz.

Not: Bu bildiri 19 Mayıs 1919 un 101. yıl kutlaması için hazırlanmış ve aşağıda imzası bulunan Siyasi partiler, Platformlar ve Topluluklarca alfabetik sıra ile imzalanmıştır.

İmzacılar

Ali Çetin Genel Başkan Büyük Türkiye Partisi  Ali Alemdaroğlu Genel Başkan Genç Anadolu Partisi  Ali Osman Günindi
Genel Başkan
Aydınlık Geleceğin Partisi  
  İrfan Uzun Genel Başkan Adalet Birlik Partisi    Neşet Doğan Genel Başkan Ülkem Partisi    Özlem Ağırman Kurucu Başkan Gelişim Ve Demokrasi Partisi Hazırlık Platformu    
Rıfat Derya Sercan Genel Başkan Türkiye İşsizler ve Emekçiler Partisi     Ufuk Erdüvenci Genel Başkan Müdafaa-i Hukuk Hareketi Partisi  

 12 toplam görülme,  1 görülme bugün