Asırlık çınarın hain ellerce çökertilmesinin yakın tarihine ve çözüme bakış açımız

Sharing is caring!

Çağrı I – Halkımıza sesleniyoruz…

İki büyük oyun oynandı halkın gözü önünde.
İkisinin de amacı demokrasiye güvensizlik yaratmak, tek adam yönetimlerini yüceltmekti. ilki için parlamenter demokrasi sorunlu, koalisyonlar kötüdür. İkincisinde kurultaylar sorun, CHP ye zarar veriyor dediler, kurultayı es geçelim.

Bu iki görüş te günümüzün demokrasi düşmanlarının ve tek adam yönetimlerini getirmek isteyen derin güçlerin halka pompaladığı hastalıklı görüşlerdi. Türkiye, yanar döner bir partinin de desteğiyle tek adam rejimine geçirildi, CHP de bir bürokrat eskisi kullanılarak demokratik tüzüğünden uzaklaştırıldı.

MHP de çöreklenmiş genel merkez yönetimine karşı demokratik yollarla harekete geçen muhalifler iktidar yargısının kararları ile kurultay talebini yerine getiremedi, MHP bunu sağlayan güçlerin eline düştü. Demokrasinin bir kalesi düşmüş, derin güçler MHP yi kontrol altına almıştı.

CHP de 24 Haziran sonrasında tabanın da çağrısı ile istenen kurultay talebi, imzalara rağmen gelenekler, CHP tarihi ve birikmiş her şey harcanarak genel merkezin oyunları ile reddedildi. Parti karanlık bi çukura atıldı. İmza heyeti 630 delegenin hakkını savunmayı denemedi bile.

Kurultay talebinin yükseldiği, coşku ile değişimin beklendiği günlerde uyarılarımızı yaptık. Kurultay yapılmazsa yerel seçimlerde felaket gelir dedik. Delegelerin yarısından fazlasının desteklediği kurultay talebi ayak oyunları, işbirlikçiler, genel merkezin hoyratlığı ve imza heyetinin biraz vurdum duymazlığı ıle güme gitti.

Bu andan itibaren artık CHP ye çöreklenmiş gerici ve derin güçlerin uzantıları ekiplerin, hanedanlaşmış yapıların yerel seçimlerde kendi adamlarını atamaları için savaş çıkaracaklarını söyledik, en azından ön seçimle belirlensin adaylar, taban ne derse o olsun diyerek uyardık.

CHP nin artık dinazorlaşmış ve bu yapısından beslenen unsurları, her daim listede yeri garanti olanlar, ne yaparsa yapsın rezil olamayıp yeniden vekil seçilenler, hanedanın adamları 24 Haziran aday rezaletine de, seçim yenilgisine de, kurultayın reddedilmesine de seslerini çıkarmadılar.

Koca 24 Haziran yenilgisinin faturası bir tek Bülent Tezcan’a görünüşte kesildi ,o da daha sonra yerel seçim ittifak görüşmelerinde görevlendirildi bir süre. Partinin demokrasisini kemirerek beslenen hizipler, gruplar ve hanedanlar tabanın seçimini hiç istemediler.

Bu gözü dönmüş genel merkez ekibi ve ondan çok daha fazla hırsının tutsağı olmuş genel başkanın, parti içi güçlere iktidarı sürsün diye verdiği tavizler neticesinde adayların tabana göre değil güce göre belirleneceğini söyledik, uyardık.Yine de susuldu. Örgütler sus payı olarak meclis üyelikleri ile susturuldu.

Bugün gelinen noktada, gelecekte tedbir alınmasını amaçlayarak kayıplarımızı listelemek zorundayız.
– Parti ilkelerimiz hiçe sayıldı dağıtıldı
– Aday seçiminde adalet ve hakkaniyet, taban hiçe sayıldı
– CHP her alanda küçük düşürüldü
– Neydiği belirsiz, protokolsüz, denetimsiz ittifaklar kuruldu.
– Neydiği belirsiz adaylar peydah oldu, dayatıldı
– Taban küstürüldü, içe kapandı,

Bugünün geleceğini söylediğimiz görüşlerimizin tamamı siyasi olmasına, partimizi korumak amaçlı olmasına rağmen ben ve parti emekçilerimiz uydurma gerekçelerle disiplin kurullarına sevk edildi, partiden ihraç edildiler. Bu 1 Nisandan sonra CHP nin var olan güçlerin kontrolünde inşası amacı ile yapıldı.

Genel merkezin hoyrat ekibinin, arka planda ellerini ovuşturan Erdoğan Toprak ailesinin, Kılıçdaroğlu hanedanının, Ataşehir beyliğinin, Oğuz Kağan Salıcı’nın 10 Aralık safsatasının eseri olarak AKP nin en dipte olduğu bu dönem maalesef ağız tadıyla AKP yi yenemeyeceğiz.

Partiye küsülmez diyerek ver elini Anadolu’yu gezen Muharrem İnce’nin de konunun partiye küsmekle açıklanamayacağını, konunun ilkeler ve demokrasisi sona erdirilmiş bir CHP ile karşı karşıya olduğumuz gerçeğini artık anlaması gerekiyor.

Artı o örgüt ayağa kalktı, bu istifa etti demek çözüm değil, iş zamanında bunları görerek tedbir almaktı, kimse bugün yaptıkları ve söyledikleri ile inandırıcı olamaz. Asıl istifa edilmesi gereken zaman CHP nin tek adam yönetimine verildiği zaman olmalıydı, aday seçimleri sonrası değil.

Biz bu gerçeklerden yola çıkarak aşağıdaki yol haritamızı hazırladık;
– CHP ye önem veriyoruz ama cumhuriyet değerleri, milletin iradesi ve geleceğimize daha çok önem vermeliyiz.
– CHP nin içine düşürüldüğü bataktan çıkarılması mümkün olmayacak bir yapıya dönüşmesi halinde, demokratik bir yapıya ihtiyacımız olacağı gerçeğini artık anlamalıyız.
– CHP İşgal altında, bu işgali sonlandıracak delege yapısı da maalesef bu güçlerin uyuttuğu kadrolar olarak kurultaylarda uyanmak üzere uyutulmuşlar.
– Artık bir 9 seçim daha beklemeyeceğiz.

Geleceğimiz için CHP ye son bir şans tanıyor,bu sebeplerle halka çağrı yapıyoruz.
Yerel seçim sonrasında, demokratik bir kurultay, değişim gerçekleşmez ise o günün telaşı ile bir şeyler yapmak yerine bugünden demokratik tüzüğe sahip bir partinin kuruluş hazırlıklarına başlamış bulunuyoruz.

Herkes yaşadığı yerlerde, demokratik bir parti özlemini, halkçı bir modeli inşa etmek için çatımızın altında harekete geçsin. Gençliğe, kadın eşit temsile ve demokratik, katılımcı bir partiye ulaşmak için bütün fedakarlıkları yapacağız

CHP dönüşümünü tabana dayalı gerçekleştirmez ise biz yeni bir yolda, hedef ve amaçlarımızı gerçekleştirmek için bir araya geleceğiz. Korkmuyoruz, halkın olduğu yerde umut her zaman vardır.

@GDP_Platformu
Gelişim ve Demokrasi Partisi Kuruluş Çalışmaları Platformu 
“Hazırlık Kazanmaktır!”
https://gelisimvedemokrasipartisi.com

 9 toplam görülme,  1 görülme bugün

admin
Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir